Hostinger - en to fr_FR translation catalogue (53 entries)

en:  Turning on XML-RPC might make your site less secure. Do you want to proceed?
fr_FR:  L’activation de XML-RPC peut rendre votre site moins sécurisé. Voulez-vous continuer ?

en: Action Failed. Try again or contact support. Apologies.
fr_FR: Action échouée. Réessayez ou contactez le support. Toutes nos excuses.

en: An unexpected error occurred. Please try again or contact support.
fr_FR: Une erreur inattendue s’est produite. Veuillez réessayer ou contacter l’assistance.

note: translators: %s: PHP version
en: Attention:
fr_FR: Attention :

en: Bypass link
fr_FR: Lien de dérivation

en: Bypass link reset
fr_FR: Réinitialisation du lien de dérivation

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Coming Soon
fr_FR: Prochainement

en: Disable public access to the site (WordPress admins will still be able to access)
fr_FR: Désactiver l'accès public au site (les administrateurs de WordPress pourront toujours y accéder)

en: Disable XML-RPC
fr_FR: Désactiver XML-RPC

en: Disclaimer
fr_FR: Clause de non-responsabilité

en: For improved security, ensure you use the latest version of WordPress
fr_FR: Pour une meilleure sécurité, assurez-vous d'utiliser la dernière version de WordPress

en: Force HTTPS
fr_FR: Forcer HTTPS

en: Force WWW
fr_FR: Forcer WWW

en: Got it
fr_FR: J'ai compris

en: Hostinger Easy Onboarding
fr_FR: Démarrage facile Hostinger

en: Hostinger plugin updates
fr_FR: Mises à jour de l'extension Hostinger

note: Plugin Name of the plugin
en: Hostinger Tools
fr_FR: Outils Hostinger

en: Hostinger Tools will offer new tools to simplify your site management. And Hostinger Easy Onboarding will guide you through the steps of building a website.
fr_FR: Hostinger Tools proposera de nouveaux outils pour simplifier la gestion de votre site. Et Hostinger Easy Onboarding vous guidera à travers les étapes de la création d’un site web.

note: Description of the plugin
en: Hostinger WordPress plugin.
fr_FR: Extension WordPress Hostinger.

note: Plugin URI of the plugin
en: https://hostinger.com
fr_FR: https://hostinger.fr

note: Author URI of the plugin
en: https://www.hostinger.com
fr_FR: https://www.hostinger.fr

en: is recommended
fr_FR: est recommandé

en: Link has been reset
fr_FR: Le lien a été réinitialisé

en: Maintenance mode
fr_FR: Mode maintenance

en: New WordPress website is being built and will be published soon
fr_FR: Un nouveau site web WordPress est en cours de construction et sera bientôt publié

en: offers a toolkit for easier site maintenance.
fr_FR: offre différents outils pour simplifier la maintenance de votre site.

en: on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>
fr_FR: sur <a
    			   href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post"
    			   target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>

en: PHP version
fr_FR: Version PHP

en: Preview my website
fr_FR: Prévisualiser mon site

en: Proceed anyway
fr_FR: Procéder quand même

en: provides guidance and learning resources for beginners to get started with building a site using WordPress.
fr_FR: fournit des conseils et des ressources pour les débutants afin qu'ils puissent commencer à créer un site avec WordPress.

en: Rate this plugin
fr_FR: Notez cette extension

en: Redirects
fr_FR: Redirections

en: Redirects all HTTP URLs to HTTPS sites
fr_FR: Redirection de toutes les URL HTTP vers des sites HTTPS

en: Redirects all WWW URLs to non-WWW ones
fr_FR: Redirection de tous les URL WWW vers des URL non WWW

en: Reset link
fr_FR: Réinitialiser le lien

en: Running the latest version
fr_FR: Exécution de la dernière version

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Skip-link that bypasses the maintenance mode
fr_FR: Lien de saut qui permet de contourner le mode de maintenance

en: The Hostinger plugin has been split into two different plugins:
fr_FR: L'extension Hostinger a été divisée en deux extensions différentes :

note: translators: %s: PHP version
en: The Hostinger plugin requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
fr_FR: L'extension Hostinger nécessite au minimum la version PHP <b>%s</b>.

en: This will invalidate the currently generated link in use. This action cannot be undone, are you sure you want to proceed?
fr_FR: Cette action invalidera le lien actuellement généré et utilisé. Cette action ne peut être annulée. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Unknown error code.
fr_FR: Code d'erreur inconnu.

en: Update to
fr_FR: Mise à jour de

en: Various updates and fixes available in the newest version.
fr_FR: Diverses mises à jour et corrections sont disponibles dans la dernière version.

en: We apologize for the inconvenience. The AI content generation process encountered a server error. Please try again later, and if the issue persists, kindly contact our support team for assistance.
fr_FR: Veuillez nous excuser pour la gêne occasionnée. Le processus de génération du contenu de l'IA a rencontré une erreur de serveur. Veuillez réessayer plus tard, et si le problème persiste, veuillez contacter notre équipe de support pour plus d'assistance.

en: We’re splitting Hostinger plugin into two: Hostinger Tools and Hostinger Easy Onboarding
fr_FR: Nous séparons l’extension Hostinger en deux : Hostinger Tools et Hostinger Easy Onboarding.

en: WordPress version
fr_FR: Version de WordPress

en: WWW and non-WWW domain records are not pointing to the same host. Redirect not possible.
fr_FR: Les enregistrements des noms de domaine WWW et non-WWW ne pointent pas vers le même hôte. La redirection n'est pas possible.

en: XML-RPC allows apps to connect to your WordPress site, but might expose your site's security. Disable this feature if you don't need it
fr_FR: XML-RPC permet aux applications de se connecter à votre site WordPress, mais peut compromettre la sécurité de votre site. Désactivez cette fonctionnalité si vous n'en avez pas besoin

note: translators: %s: PHP version
en: You are running <b>%s</b> PHP version.
fr_FR: Vous utilisez la version PHP <b>%s</b>.
